امروز دوشنبه, ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹ برابر با Monday, 6 April , 2020

کرج-فردیس-بین فلکه اول و دوم-پایین تر از بانک ملی-پلاک۱۲۰۶-طبقه اول* تلفن :۳۶۵۹۱۵۹۵-۰۲۶ و ۳۶۵۳۰۳۹۴-۰۲۶

نوروفیدبک

نوروفیدبک(بازخورد عصبی) با استفاده از ثبت امواج الکتریکی مغز و دادن بازخورد به فرد تلاش می‌کند نوعی خودتنظیمی را به آزمودنی آموزش دهد. بازخورد، به طور معمول از راه صدا یا تصویر به فرد ارائه می‌شود و از این طریق، فرد متوجه می‌شود که آیا تغییر مناسبی را در فعالیت امواج مغزی خود ایجاد کرده‌است یا خیر.

سوالات شما

در این روش سنسورهایی که الکترود نامیده می‌شوند بر روی پوست سر مراجع قرار می‌گیرند. این سنسورها فعالیت الکتریکی مغز فرد را ثبت و در قالب امواج مغزی (در اغلب موارد به شکل شبیه‌سازی شده در قالب یک بازی کامپیوتری یا فیلم ویدئویی) به او نشان می‌دهند. در این حالت، پخش فیلم یا هدایت بازی کامپیوتری بدون استفاده از دست و تنها با امواج مغزی شخص انجام می‌شود. به این شکل فرد با دیدن پیشرفت یا توقف بازی و گرفتن پاداش یا از دست دادن امتیاز و یا تغییراتی که در صدا یا پخش فیلم به وجود می‌آید، به شرایط مطلوب یا نامطلوب امواج مغزی خود پی برده و سعی می‌کند تا با هدایت بازی یا فیلم، وضعیت تولید امواج مغزی خود را اصلاح کند (مثلاً اگر قرار است فرد موج آلفای خود را کاهش دهد، بازی در صورتی پیش می‌رود که موج آلفا از یک حد مشخص شده‌ای کمتر باشد).
سکته مغزی: سکته مغزی، اغلب نارسایی‌هایی را در عملکرد مغزی به دنبال خود دارد. این روش علاوه بر کمک به بهبود نقائصی که از سکته ناشی می‌شود، در برطرف کردن مشکلات ثانویه‌ای که پدید می‌آید مانند اضطراب، افسردگی، تحریک‌پذیری، کسالت و… هم مفید است. نوروفیدبک، باعث دستیابی به بازیابی بلندمدت کارکرد مغز می‌شود. بیش‌فعالی یا کمبود توجه: بیش از هر بیماری دیگری، برای درمان بیش فعالی، از نوروفیدبک استفاده می شود. اضطراب: بسیاری از متخصصان، به کارگیری این روش به منظور درمان اضطراب را یکی از عمده‌ترین موارد و زمینه‌های استفاده ‏از نوروفیدبک می‌دانند. اختلالات یادگیری: در مورد اختلالات ‏یادگیری، این روش درمانی به تنهایی پاسخگوست و نیازی به درمان مکمل ندارد. معمولاً با کامل کردن یک دوره درمانی، بهبودی ثابتی حاصل ‏می‌شود. اختلالات خواب: با این روش جدید می‌توان زمان خواب را تنظیم و کنترل کرد. افسردگی: در مورد بیماران مبتلا به افسردگی شدید که هیچ درمانی برای آن‌ها کارساز نبوده، نوروفیدبک در اغلب موارد نتیجه بخش بوده است‏‎. صرع: در انواع صرع و در مواردی که داروها مؤثر نبوده‌اند و بیماری ‏بسیار مزمن و غیرقابل کنترل بوده است، نوروفیدبک در درمان ۷۰ تا ۹۰% از بیماران موفق بوده است‏‎. در اکثر موارد باید ‏با دارو درمانی همراه باشد، اما حدود ۲۰% از بیماران می‌توانند مصرف دارو را پس از درمان قطع کنند. اوتیسم: نوروفیدبک در مواردی مانند ارتباطات کلامی، فیزیکی و اجتماعی به کودک اوتیستیک کمک می‌کند. درمان میگرن: داروهای مورد استفاده در درمان میگرن، تنها آن را کنترل می‌کند و بیمار مجبور به استفاده دائمی از این داروهاست که خوشبختانه این روش نوین این نوع بیماری را به طور موثر و پایداری درمان می‌کند. در درمان نوروفیدبک از امواج مغزی و بازخورد آن بر بیمار برای درمان بیماری وی استفاده می شود و بسته به نوع و شدت بیماری، الکترودهایی به مناطق مختلف سر وصل می شود، این الکترودها امواج مغزی آن ناحیه از مغز را دریافت و ثبت کرده و به رایانه ارسال می کند و رایانه این امواج را پردازش و به صورت شکل‌هایی خاص از امواج و تصاویر به درمانگر و بیمار نشان می دهد. درمانگر تنظیماتی ویژه بر روی نرم افزار دستگاه پیاده می کند و مغز فرد سعی می‌کند که خود را با آن تنظیمات منطبق کند و در واقع کارکرد خود را بهبود بخشد. با تکرار این جلسات مغز بیمار دیگر حالت موجی که باعث بروز علایم بیماری می شود را ندارد. در واقع کارکرد مغز در آن ناحیه اصلاح و تنظیم شده و همین باعث بهبودی بیمار می‌شود. نوروفیدبک در ورزشکاران حرفه‌ای: این روش در واقع بازخورد عصبی نیز به آن گفته می‌شود. امروزه حتی ورزشکاران حرفه ای فوتبال و شطرنج هم از نوروفیدبک استفاده می کنند تا دقت و سازمان بندی افکارشان را افزایش دهند. این روش، تصمیم گیری،برنامه ریزی و کنترل هیجان را تقویت می کند. به‌طور مثال می‌توان به استفاده موفقیت‌آمیز تیم آث میلان از بیوفیدبک به منظور کسب آمادگی برای ضربات پنالتی، پاس ‌های صحیح و احیا بازیکنان پس از یک تمرین سخت اشاره کرد و همچنین افزایش قابل توجه در توانایی کنترل تغییرات ضربان قلب بازیکنان مشاهده گردید. عوارض روش نوروفیدبک: این روش روشی کاملا ایمن است که عوارض جانبی ندارد و نباید آن را جایگزینی برای دارو دانست و یا آن را ضد دارو نامید. در بسیاری از موارد این روش موازی درمان دارویی است ومراجعین همزمان از دارو و دستگاه نوروفیدبک استفاده می کنند.
در نوروفیدبک انتظار می رود در درمان و کمک به درمان مشکلات ذیل به مراجعان ثمربخش باشد بیش فعالی کودکان و بزرگسالان، عدم کنترل ادرار در بانوان، اضطراب، صرع، یبوست،میگرن، فشارخون، وسواس، اختلال خواب، اختلال یادگیری، افزایش مهارت های ورزشی، استرس.

پیام بگذارید

(۰ دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *