امروز دوشنبه, ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹ برابر با Monday, 6 April , 2020

کرج-فردیس-بین فلکه اول و دوم-پایین تر از بانک ملی-پلاک۱۲۰۶-طبقه اول* تلفن :۳۶۵۹۱۵۹۵-۰۲۶ و ۳۶۵۳۰۳۹۴-۰۲۶

به منظور دستیابی به اهداف سازمانی، مدیریت صحیح منابع انسانی از اهمیت بالقوه­­ای برخوردار است، مدیریت منابع انسانی، عبارت است از شناسایی منابع و روش های گزینش نیروی انسانی، بررسی عوامل موثر در پیش بینی صحیح عملکرد فرد در شغل، طراحی و اجرای برنامه های آموزشی، تعیین ویژگی های سیستم ارزیابی عملکرد، مدیریت سیستم های پاداش و . . . هر سازمان باید با توجه به اهداف، موقعیت و شرایط درون و برون سازمانی، مراحل گزینش را برای خود روشن سازد.

در کشورهای توسعه یافته و اخیرا در ایران شر کت هایی با مدیریت انسانی کارآمد، برگزاری جلسات مشاوره ی شغلی، جهت نیل به این مهم طراحی شئه است. اقدام بعدی می تواند برگزاری آزمون های استخدامی باشد، البته، آزمون های استخدامی غالبا برای مشاغلی که نیاز به مهارت های محدود دارند استفاده می شود، زیرا مشاغل حرفه ای و مدیریتی را به دلیل ماهیت پیچیده  نمی توان آزمود و از نظر اقتصادی نیز  مقرون به صرفه نخواهد بود.  شرکت های نوپا و سازمان هایی که از این آزمون ها و بستر  استفاده نمی کنند در چشم انداز آتی، آسیب پذیر خواهند شد، قبل از استخدام فرد در سازمان باید از متناسب بودن توانایی های علمی و خصوصیات شخصیتی فرد با نیازهای واقعی شغل اطمینان حاصل شود.

سوالات شما

کار آفرینان برای انتخاب و استخدام کارجویان صاحب صلاحیت توانا و خلاق، زمان، پول و انرژی فوق العاده ای صرف می کنند، اگرچه، همیشه تعداد قابل توجهی نیروی بیکار وجود دارد اما بازار کارپذیران واقعاً ماهر یا آنچه مورد نظر سازمان هاست، بسیار محدود است تا جائی که سازمان ها برای جذب کارکنان ماهر، مطابق شرایط احراز و دارای بهره وری مناسب با همدیگر رقابت می کنند، اکنون سازمان ها اهمیت جذب و استخدام ( گزینش ) را بیشتر و بیشتر درک می کنند،با وجود اینکه بسیاری از مدیران اجرائی عقیده دارند که می توانند درباره متقاضیان شغل به وسیله مسائلی هم چون دست دادن، تماس چشمی (دیدن)، مطالعه تقاضای استخدامی، صحبت کردن، لباس پوشیدن و . . . آنان قضاوت کنند، لیکن این امر بدیهی است که گزینش کارکنان جریان پیچیده ای است که حتی بعد از گزینش اولیه و استخدام ادامه پیدا می کند.
کارآمدی اثر بخش و بهره وری گوهر سازمانی است که می تواند پایداری و بقای سازمان ها را تضمین کند و راه کاری برای کسب مزیت رقابتی باشد، بهره وری مواد، انرژی، تجهیزات و امکانات مادی دارای ظرفیت و توان مشخص است که به سهم خود بایستی برای افزایش بهره وری در سازمان مورد توجه قرار گیرد، اما آنچه در سازمان منجر به بهره وری واقعی، مداوم و مستمر می گردد و حد مشخصی ندارد، بهره وری سرمایه انسانی می باشد. مدیران موفق و کارآمد با اعمال مکانیزم هایی چون تربیت نیروی انسانی، احترام و ارزش نهادن به انسان، مهربانی و معاشرت با افراد در سازمان، جلب رضایت کارکنان، فراهم کردن محیط سالم اخلاقی و رفتاری، تقویت روحیه و تشویق آنها، از بین بردن محیط ترس و جایگزین کردن محیط اعتماد، موجب شکوفایی بهره وری در سازمان می شوند.

پیام بگذارید

(۰ دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *